
Babits Mihály: Éhszomj
Babits Mihály: Éhszomj Mint anyja emlejétől elvált gyermek az ős tej drága kincsét, szomjazom én, világtól elzárt, az eleven világot ismét. Mert szép a világ, úgy találom s a rút …
Babits Mihály: Éhszomj Olvass továbbVers, versek, szerelmes versek, anyák napi versek, karácsonyi versek, születésnapi versek, mikulás versek, apák napi vers, rövid versek, vers mindenkinek.
Babits Mihály
Szentistváni Babits Mihály László Ákos (Szekszárd, 1883. november 26. – Budapest, Krisztinaváros, 1941. augusztus 4.) költő, író, irodalomtörténész, műfordító, a 20. század eleji magyar irodalom jelentős alakja, a Nyugat első nemzedékének tagja. Török Sophie (Tanner Ilona) férje, Babits Ildikó nevelőapja.
Az elemi iskolát Pesten kezdte, de nyolcévesen, 1891-ben szüleivel Pécsre költözött.
Babitsot Mihály nagybátyja fogadta magához mint kosztos diákot, így fejezhette be a ciszterci gimnáziumot, 1901-ben érettségizett.
Érettségi után a budapesti Pázmány Péter Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán magyar–francia (az utóbbi helyett később latin) szakos hallgató lett.
Latin–magyar szakon szerzett diplomát. A századfordulótól írt verseket, de ezeket nem publikálta. Baján, Szekszárdon, Újpesten, Pesten, Szegeden (1906–1908) dolgozott gimnáziumi tanárként. Ezután Fogarason, majd 1911–1916 között az újpesti Könyves Kálmán Gimnázium, a budapesti tisztviselőtelepi, végül a Munkácsy Mihály utcai gimnáziumban tanított. Első művei a Nagyváradon kiadott A Holnap című antológiában jelentek meg (1908).
Babits Mihály versei:
Babits Mihály: Éhszomj Mint anyja emlejétől elvált gyermek az ős tej drága kincsét, szomjazom én, világtól elzárt, az eleven világot ismét. Mert szép a világ, úgy találom s a rút …
Babits Mihály: Éhszomj Olvass továbbBabits Mihály: Elgurult napok Napjaim mint az elgurult gyümölcsök botlanak, futnak, sárban hemperegnek, végre megállnak, éjjel, s vég időkig kicsi gödrökben poshadnak, felejtve. Ki szedi föl fa alól a gyümölcsöt? …
Babits Mihály: Elgurult napok Olvass továbbBabits Mihály: Vasárnapi impresszió, autón Barna sár-szökőkút feccsen, gépkocsink fordulva reccsen; jobbfelől a Tisza habja lustán villan pillanatra; úgy állnak partján a fűzek, mint hajuk-mosó vén szűzek: meghajolva és kifűzve …
Babits Mihály: Vasárnapi impresszió, autón Olvass továbbBabits Mihály: Doping Ha szólok, zengés lesz a hangból, mely váratlan-messzire hallik; ha lépek, léptem szökelés: hirtelen elvisz társaimtól; ha kezem nyujtom, csupa fájó, titkolt, csodás sebekhez érek; s ha …
Babits Mihály: Doping Olvass továbbBabits Mihály: San Giorgio Maggiore Keresztes, hófalú tornácba fordulék be, a nyájas szerzetes vezette az utat a toronyhoz, amely büszkén szökell a légbe s Velence ujjaként az ég felé mutat. …
Babits Mihály: San Giorgio Maggiore Olvass továbbBabits Mihály: Őszinteség Őszinteség… Óh hogyha a szív oly tiszta lenne, mint hegyi víz, könnyű, mint vers, ami rímre megy, és egyszerü, mint az egyszeregy!… Fa vagyok, a lábam sárban …
Babits Mihály: Őszinteség Olvass továbbBabits Mihály: Húnyt szemmel… Húnyt szemmel bérceken futunk s mindig csodára vágy szivünk: a legjobb, amit nem tudunk, a legszebb, amit nem hiszünk. Az álmok síkos gyöngyeit szorítsd, ki únod …
Babits Mihály: Húnyt szemmel… Olvass továbbBabits Mihály: Hányan sirják panaszolva… – Hányan sirják, panaszolva ezt az életet: milyen szép lehetett volna s milyen csúnya lett! Nyerstejjel és citromkővel eltünik a folt. Csak az életről nem …
Babits Mihály: Hányan sirják panaszolva… Olvass továbbBabits Mihály: In Horatium Gyülöllek: távol légy, alacsony tömeg! ne rezzents nyelvet: hadd dalolok soha nem hallott verseket ma, múzsák papja, erős fiatal füleknek. Nézz fel az égre: barna cigány …
Babits Mihály: In Horatium Olvass továbbBabits Mihály: Festett cél, puszta semmi Nem tudok kavarogni s nagyra menni, mint a vidám dúshomlokú fiúk: érzem, hogy festett céljuk puszta semmi s a nagy dicsőség álmai hiúk. Érzem, …
Babits Mihály: Festett cél, puszta semmi Olvass továbbBabits Mihály: A Magyarok Istenéhez Vagy-e? S ki vagy? S mienk vagy-e? Csupán mienk és senki másé? Szabad-e hogy csupán a mienk légy? És lehetsz-e az, aki vagy, ha csupán …
Babits Mihály: A Magyarok Istenéhez Olvass továbbBabits Mihály: Siremlék Engem nem látott senki még. S az évek suhantak. Minden évben egy-egy fátyol hullott le rólam: mégis csupa fátyol a lelkem; s búsan hátrálnak az évek. Ki …
Babits Mihály: Siremlék Olvass továbbBabits Mihály: Csak posta voltál Ki úgy véled, nyomot hagysz a világnak, kérdezd a szőnyeget mely dupla lábad nehezét únja s rímét ismeri: marad-e rajta valami magadból, vagy csak az …
Babits Mihály: Csak posta voltál Olvass továbbBabits Mihály: Ablaknégyszög Az ablaknégyszögön zöld falomb hajlik át; alatta léckapú és keskeny kerti ut, amely egy idegen telek szivébe fut a felső sarkig, és elveszti ott magát szemünkből: ennyi …
Babits Mihály: Ablaknégyszög Olvass továbbBabits Mihály: Hajnali szürkület Ez csak az éjnek betegsége… Lesz-e valaha reggelebb? Oly csöndes künn az utca, mint a messze harcterek, csak tompán hallok egy-egy elviharzó gépkocsit, mint távol ágyut, …
Babits Mihály: Hajnali szürkület Olvass továbbBabits Mihály: Egy vers, a porvárosból Ezen a száraz délutánon, mely unt sorsodnak képe tán, mihez fordulsz? – Bármint utálom, karjába ölt e délután. Emlékim albumát kitárom, lapjára bámulok bután, …
Babits Mihály: Egy vers, a porvárosból Olvass továbbBabits Mihály: Szüret előtt Sötétzöld színü és tömött a tő, egy-egy vörös levéllel néha tarka; édesen lankad, érve csüggedő, kékes fürtjével a nemes kadarka. Oly mézes-forró s drágán töppedő, mint …
Babits Mihály: Szüret előtt Olvass továbbBabits Mihály: Kislányomhoz Pici lélek, Ildikó, mért nem rikkantsz, kis rigó? Mit bámulsz oly komolyan? Szemed-szájad épolyan, mintha mélyen elmerülve, egy riadt kis néző ülne, puha párnás páholyában, e világ …
Babits Mihály: Kislányomhoz Olvass továbbBabits Mihály: Nevessetek! Ti szép leányok, két leányok, kik úgy nevettetek velem, terhet hajómból mind kihányok: lám, könnyü lettem hirtelen, lám, gyermek lettem újra, lányok. Nevessetek, nevessetek, minden komoly képet …
Babits Mihály: Nevessetek! Olvass továbbBabits Mihály: Karácsonyi lábadozás Komisz, kemény idő. Még a vér is megfagy állatban, emberben. Öregek mondják, hogy ritkán láttak ily nagy telet decemberben. A hó szőnyegébe puhán süpped a …
Babits Mihály: Karácsonyi lábadozás Olvass tovább